Ugrás a tartalomhoz

Szontagh Miklós (orvos, 1843–1899)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szontagh Miklós
Szontagh Miklós és felesége
Szontagh Miklós és felesége
Született1843. augusztus 11.
Alsókubin
Elhunyt1899. december 2. (56 évesen)
Újtátrafüred
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
HázastársaMadarász Ernesztina Julianna Natália
GyermekeiSzontagh Miklós
SzüleiSzontagh Dániel
Foglalkozásaorvos,
botanikus
A Wikimédia Commons tartalmaz Szontagh Miklós témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
Szontagh Miklós 1863

id. Szontagh Miklós (Alsókubin, 1843. augusztus 11.Újtátrafüred, 1899. december 2.) orvos, botanikus, a magashegységi klímaterápia hazai úttörője.

Életpályája

[szerkesztés]

Szontagh Dániel törvényszéki elnök, történetíró és iglói Szontagh Pentesilea fia. Bécsben szerzett orvosi oklevelet 1868-ban. Pestre költözött, és 1873-ig a Természettudományi Közlöny növénytani rovatát vezette. Európa több országát bejárva a botanika mellett érdeklődése a magashegyi klimatikus gyógymódok felé fordult. 1873-ban átvette az ótátrafüredi „vízgyógyintézet” vezetését, de kezdetleges állapotokat talált ott, ezért a közelben 20 holdnyi bérelt területen új gyógyszanatórium építtetésébe kezdett, s egyben megalapította Újtátrafüredet. A hidegvíz-gyógyintézet 1876-ban kezdte meg működését. Szontagh felismerte, hogy a gyógyításban nagy szerepe van az egész évben érvényesülő „megfelelően ritkult levegőnek, a talaj, levegő, víz, vegetatio és helyi fekvés által szabott gyógyklímás hatásnak”. A betegek legtöbbje légzőszervi és emésztési bántalmak miatt kezeltette magát. A fürdőtelepülés 1883-ban új szanatóriummal bővült, amely az akkori Magyarország első, téli időszakban is működő magaslati gyógyhelye volt. Az alhavasi klíma, a vízgyógyászat és az elektroterápia együttes alkalmazásával gyógyítottak.

Orvosi tevékenysége mellett Szontagh szenvedélyes természetjáró, hegymászó és síelő volt. Meghatározó szerepe volt a Magyarországi Kárpát-egyesület létrehozásában, és a Tátra osztály elnöke volt. 1883 és 1885 között Tátravidék címmel hetilapot szerkesztett, továbbá rendszeresen jelentek meg írásai a Vasárnapi Ujságban, a Természettudományi Közlönyben és az Orvosi Hetilapban. Képes kalauz a tátraalji fürdőkbe és a Magas-Tátra hegyvidéke, később Tátrakalauz címmel megjelent könyve számos kiadást ért meg.

Művei

[szerkesztés]
  • Új Tátrafüred éghajlati viszonyai. Tíz évi meteorológiai megfigyelés alapján. Igló, 1883.
  • Über die Heilung Lungenkranken in der subalpinen Region der Hochgebirge, mit besonderer Bergnahme auf die Heilantalt in Neuschmeks. Igló, 1884.
  • Képes kalauz a Tátraalji fürdőbe és a Magas Tátra hegyvidékére, egy színes térképpel és két helyrajzi vázlattal. 1885.
  • A Magas Tátra és hegyvidéke, különös tekintettel a tátravidéki fürdőkre és nyaralóhelyekre. Újtátrafüred, 1895.
  • Tátrakalauz. Bp., 1896.
  • A Basedow-betegség és sikeres orvoslása Újtátrában 82 eset kapcsán. 1899.

Források

[szerkesztés]
  • Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái XIII. (Steiner–Télfy). Budapest: Hornyánszky. 1909.  
  • Kiss László: A magashegységi klímaterápia magyarországi úttörője: Szontagh Miklós (1843-1899). In: Kiss László - Ozogány Ernő - Lacza Tihamér: A magyar tudomány évszázadai. Pozsony/Bratislava: Madách-Posonium, 1994. 58-60.
  • Šipoš, J. - Kovačevič, I.: Slovenské kúpele. Bratislava, 1994.
  • Magyar tudóslexikon A-tól Zs-ig. Főszerk. Nagy Ferenc. Budapest: Better; MTESZ; OMIKK. 1997. 783–784. o. ISBN 963-85433-5-3

Külső hivatkozások

[szerkesztés]